docgid.ru

Творы пра беларусь для дзяцей

Мэта ўрока:

  • Спрыяць выхаванню ў вучняў любві і цікавасці да роднага горада, краю, гісторыі, Бацькаўшчыны; беражлівых адносін да гістарычных помнікаў, збудаванняў; павагі да славутых людзей; пачуцця гонару за сваё мінулае.
  • Паглыбіць веды вучняў аб роднай краіне.
  • Забяспечыць развіццё ў школьнікаў умення ставіць мэту і планаваць сваю дзейнасць.
  • Садзейнічаць развіццю ў вучняў уменняў удзельнічаць у зносінах.
  • Забяспечыць развіццё ў школьнікаў маналагічнай і дыялагічнай мовы.
  • Садзейнічаць усведамленню вучнямі каштоўнасці вывучаемай тэмы.

Абсталяванне:

мульцімедыйны праектар, электронная прэзентацыя, выстава кніг, музычнае афармленне

Ход урока:

1. Уступнае слова настаўніка (на фоне музыкі дэманстрацыі роліка аб Беларусі)

Люблю свой край, старонку гэту, дзе я радзілася, расла…

Беларусь! Яна, як матуля, без якой не нараджацца, не жыць, не дыхаць. І словы гэтыя сталі гучаць па-народнаму проста і шчыра, адкрыта і даверліва. Напэўна, кожны ў сваёй душы мае штосьці падобнае да гэтага пачуцця, а можа, і нешта большае, непадуладнае слову. Калі птушкі прылятаюць з далёкага выраю назад, на свае балоты, ва ўтульныя зялёныя шаты беларускіх лясоў, ведаю — імі кіруе вялікае прыцягальнае пачуццё, значыць, і яны пакланяюцца роднаму краю.

Жывём мы на гэтай чароўнай багатай зямлі і за штодзённымі клопатамі не заўважаем яе хараства, прывыкаем да ўсёй гэтай прыгажосці. І па-сапраўднаму адчуваем Радзіму толькі ўдалечыні ад яе. Як хочацца тады пачуць гучанне роднай мовы, убачыць роднае неба, удыхнуць роднага паветра.

З маленства мне запалі ў душу словы Я. Коласа: «Вобразы мілыя роднага краю, смутак і радасць мая…» Чамусьці амаль з кожным годам яны набываюць для мяне новы змест, па-новаму кладуцца на старонку нашага жыцця, увесь час зменлівага. Мы радуемся спеву птушак, жытняму коласу, высокаму лёту журавоў, зялёнаму бору. Мы пакланяемся шчодрай зямлі, шчодрай на хлеб і на таленты. Менавіта яна дала свету такіх вялікіх людзей, як Ф. Скарына, А. Міцкевіч, Я. Купала, В. Быкаў… Яна апета іх сэрцамі і душамі.

2. Вучанік

О Беларусь, мая калыска,

Жыццё маё, прытулак мой!

З гарачаю любоўю нізка

Схіляюся перад табой.

Зямны паклон табе, радзіма,

Тваім палям, тваім лясам,

Тваім заводам з белым дымам,

Тваім гасцінцам і шляхам.

П.Глебка.

3. Вучанік

Мяжуе з Польшчай, Украінай,

Расіяй, Латвіяй, Літвой

Твой родны край, тваяАйчына,

Жыццётваё і гонар твой.

I ты яезапомніімя,

Як неба, сонца і зару.

Тваязямля, тваяРадзіма

Названа светла — Беларусь.

(Ю. Свірка.)

4. Настаўнік.

Беларусь… Якая прыгожая, светлая наша краіна. Вы пачулі зараз, як П.Глебка і Ю. Свірка ў сваіх вершах з любоўю пішуць пра нашу Радзіму. А вы любіце сваю краіну?

Вучні ствараюць словы, якія ў іх асацыіруюцца са словам Радзіма. Кожная група зачытвае свой гукарад.

Прыклад (Радзіма - Беларусь, людзі зямлі беларускай, мова, родны кут, родная зямля, родная старонка, славутыя асветнікі, памятныя мясціны, клёкат буслоў, матчына калыханка, архітэктура, беларускія песні, святы, звычаі, культура, герб, флаг, гімн.)

5. Вучанік.

Беларусь… Як шмат значыць гэтае слова для нас, яе дзяцей. Гэта і родныя, знаёмыя з дзяцінства краявіды, і прыгожыя, працавітыя, сціплыя людзі. Радзіма. Родная старонка. Самы блізкі і дарагі сэрцу куточак. З самага дзяцінства памяць убірае ўсе самыя цікавыя і запамінальныя, уражлівыя і пяшчотныя, вялікія і дробныя праявы і малюнкі радзімага краю. Дзе заканчваецца дзяцінства, там пачынаецца Радзіма. Якім вялікім змястоўным сэнсам напоўнены гэтыя радкі! Бацькоўская хата, матчына песня, спеў жаваранка, клёкат буслоў, самыя пахучыя і прыгожыя лугавыя кветкі, росныя раніцы — усё гэта мая любая Радзіма.

6. Вучанік

Прэзідэнт Рэспублікі Беларусь А.Р. Лукашэнка у сваім пасланні беларускаму народу і Нацыянальнаму сходу 21 красавіка 2011 года адзначыў: “«Мы, белорусы, - древний и одновременно очень молодой народ, быть может, и сами не знаем пределов своих возможностей. Разбудить эти скрытые родники энергии и силы - главная задача объявленного Года предприимчивости». Когда у человека есть собственное дело, дом, земля, это дает ему возможность ощутить себя хозяином своей судьбы и страны. Сегодня от представителей любой профессии требуется быть настоящими хозяевами своего дела, активными и инициативными людьми. Процветающую экономику под силу построить только энергичным, творчески мыслящим и духовно богатым личностям, не боящимся идти вперед, рисковать и брать ответственность на себя. Актуальной задачей является воспитание устойчивого желания добросовестно трудиться, учиться, выполнять возложенные обязанности”.

7. Настаўнік

— А што кожны з вас можа зрабіць для сваёй краіны, каб жыць у ёй станавілася ўсё лепш і лепш?

Адказы вучняў.

— А для свайго горада?

Адказы вучняў.

— Для сваёй школы?

8. Настаўнік.

Паслухайцеаднугісторыю. Ці то полем, ці то лесам ішлітрыпадарожнікі. Ішліянытрыдні і трыночыдыяшчэпаўдня. Прытаміліся. Прыселі. Раптамчуюць — спяваенехта.

Прыслухаўсяпершы:

—Відаць, жаўранак.

—Не, — кажадругі, — гэта лес шуміць.

А трэціпрыпаўвухам да зямлі і прашаптаў:

— Дыгэта ж зямля наша спявае.

Вось якая яна, наша зямлябеларуская. Тамуў нас і песні, і танцы такіяпрыгожыя.

9. Песню выконвае Старушак Дар’я

Дар’я у нас сакратар пярвічнай арганізацыы ГА БРСМ. Я на вельмі актыўная асоба. Прымае ўдзел у рэспубліканскіх акцыях і мерапрыемствах.

Настаўнік.

Мы, беларусы, ганарымся сваімі славутымі продкамі: Ефрасінняй Полацкай, Кірылам Тураўскім, Францішкам Скарынам. Нашы выдатныя пісьменнікі Янка Купала, Якуб Колас, Максім Багдановіч, Элаіза Пашкевіч, Канстанцыя Буйло марылі аб незалежнай Беларусі з уласнай мовай і культурай і сваёй творчасцю, сваімі спра-вамі набліжалі гэты час. Яны любілі наш край і гэтую любоў адлюстроўвалі ў вершах.

Прагваюць гэту традыцыю і нашы землякі. Сягодня у нас прысутнічае наша зямлячка паэтка, член савета ветэранаў педагагічнай працы, чалавек з актыўнай сацыяльнай пазіцыяй - Ніна Васільеўна Дыдышка.

11. Выступленне Дыдышка.
12. Вучаніца

МАЛІТВА

Божа! Абарані нас, беларусаў, не дапусці вайны паміж краінамі, паміж братамі-народамі!

Божа! Зрабі так, каб людзі не хварэлі .

Госпадзі! Дай пазбегнуць нам, жыхарам Белай Русі, усякіх нягод і гора!

Божа! Пазбаў людзей жорсткасці, злосці, зайздрасці! Зрабі, Усявышні, так, каб былі толькі радасць, шчасце, дабрыня!

Госпадзі! Не дай зведаць маім суайчыннікам голаду і холаду!

Дапамажы, Госпадзі, пазбавіцца гультайства, п’янства, наркотыкаў!

Навучы нас, як зрабіць наша жыццё лепшым!

Дай людзям розум, Божа літасцівы, каб не грашылі, каб умелі распазнаваць дабро і зло, бачылі свае памылкі!

Навучы, Божа, не сыходзіць з правільнага шляху!

Вучанік .

Нізка кланяюся табе за тое, што ўзгадавала мяне сярод сваіх палёў і лугоў, ля рэк бурлівых, сярод дуброў шумлівых, ля крыніц гаючых, сярод гаёў пявучых. Шчыры дзякуй за тое, што напоўніла маё сэрца любоўю да сваёй Бацькаўшчыны, да роднай мовы, навучыла паважаць і шанаваць сваіх продкаў, народныя традыцыі і культуру. Я лічу, што над маёй Беларуссю самае высокае, самае блакітнае неба, тут самае чыстае, самае салодкае паветра, тут самы звонкі смех дзяцей, тут жывуць самыя добразычлівыя, працавітыя, памяркоўныя і самыя сумленныя людзі. І я шчаслівы ад таго, што жыву сярод гэтых шчырых людзей на цудоўнай беларускай зямлі, за якую я моцна-моцна трымаюся сваімі каранямі. Таму і не страшаць мяне ніякія жыццёвыя віхуры, бо я ведаю, я ўпэўнены, што мая Айчына дапаможа сыну, і сам ганаруся, што я з Беларусі.

14. Настаўнік.

Вы ведаце, што самае дарагое, што ў нас ёсць - гэта нашы людзі. Ад іх залежыць як будзе далей развівацца наша дзяржава. Пагэтаму была створана Рэспубліканская праграмма дэмаграфічнай бяспекі на 2011-2015 гады.

Абмеркаванне відэароліка “Онохавы”

Упражнение «Я — патриот»

Составьте представление о себе как о патриоте своей Родины, оценив (по пятибалльной шкале) ряд качеств образа «Я-патриот».

* гражданин Беларуси *патриот своего народа

* интернационалист

* гордость за своё Отечество

* сочувствие страданиям своего народа

* готовность к защите Беларуси

* уважение к отечественной истории

*вера в будущее Беларуси

Ситуация-проба «Родина одна»

Вы — знаменитость, мастер-специалист, но вас не устраивают материальные условия (низкая зарплата, плохие жилищные условия). После очередного заграничного турне вам предлагают переехать жить и работать в престижном месте за границей, с хорошей оплатой, виллой, автомашиной… Но гражданство надо менять. Ваше решение?

Социально-приемлемые позиции: . человек имеет право выбрать место жительства. ответственность за близких людей. высокая оплата труда лучше низкой. Родина у человека одна. патриотизм. интернационализм.

Ситуация-проба «Беженцы»

У вашей семьи большая квартира (каждый имеет свою комнату). В одно прекрасное время мама приводит в дом беженцев (они с Кавказа) — чужую женщину с ребёнком — вашим ровесником, пожить временно. Какова будет ваша реакция?

Социально-приемлемые позиции: . милосердие, альтруизм, сострадание. стремление помочь людям. интернационализм.

Вучни:

Беларусь ты мая дарагая!

Беларусь ты мая дарагая!

Беларусь! Ты — краіна мая.

Табе я душой прысягаю.

Ты — матуля, радзіма мая.

Ты, як сонейка, у небе мне свеціш,

Ты, як знічка, мне ззяеш ўначы.

Прыгажэйшай няма ў цэлым свеце,

Не знайсці нідзе лепшай, чым ты!

Я люблю твае рэкі і нівы,

І крыніцы, лугі і лясы,

Бо не знойдзеш нідзе на планеце

Гэткай мілай, дзівоснай красы!

КРАЙ МОЙ БЕЛАРУСКІ…

Я - беларус, і тым ганаруся.

Я - беларус, і я пакланюся

Гаям шумлівым і хлебным нівам.

Я - беларус, і тым ганаруся.

Я - беларус, і я памалюся

За звонкае слова,

За родную мову.

Я - беларус, і тым ганаруся.

Я - беларус, і я клянуся

Айчыне служыць

І краем сваім даражыць.

Страница 8 из 14

«Твая зямля, твая Радз іма

названа светла – Беларусь!»


Тема урока: : «Твая зямля, твая Радз іма названа светла – Беларусь!»

Цели урока: вызвать интерес к родной стране,

создать условия для воспроизведения учащимися сведений о Беларуси,

развивать эмоциональную сферу,

воспитывать чувство любви к своей Родине, уважение к ее истории, традициям, чувство гордости за свой народ.

Вид урока : урок-панорама.

Оборудование: карта Республики Беларусь, символы государства (герб и флаг), символы города Борисова, репродукции картин, портреты знаменитых людей Беларуси, выставка книг, фотогалерея «Великая Отечественная война», магнитофон и диски с записями музыкальных произведений.

Нет у человека ничего

прекраснее и дороже Родины.

Человек без Родины –

нищий человек.

Я. Колас

Ход урока:

(Звучит 1-ый куплет песни « Спадчына», И. Лученок – Я. Купала)

Обращение к эпиграфу:

Слово учителя:

Ход урока

Слово учителя:

Поздравление с Днём знаний, пожелание успехов в новом учебном году.

Объявление темы первого урока, мотивация учебной деятельности.

Какое красивое название у нашей страны - Беларусь! «Белая Русь» - нежное и поэтическое имя как нельзя лучше подходит этой стране. Белая - значит светлая, чистая, невинная. Беларуси не свойственны яркие краски Средиземноморья. Не обладает она и поражающей экзотичностью Африки или тонким лукавством Востока. Ее тихое обаяние проявляется постепенно - в мягких переливах утреннего неба над размытой линией горизонта, в зелени привольно раскинувшихся полей, в бодрящем аромате соснового бора, в печальном крике журавлей. Ускользающая красота Беларуси раскроется тому, кто способен остановиться и ощутить окружающий мир: всмотритесь в глубокие глаза Беларуси - синие озера, опустите руки в прохладную воду веселого ручья, спрячьтесь от теплого дождика под зеленую лапу ели...

Удивительная вещь: может показаться, что здесь, в самом сердце Европы, время замедлило свой бег - пусть вокруг бурлит XXI век, пусть цивилизация продвигается вперед семимильными шагами, а в Беларуси природа остается натуральной, люди -человечными, ценности - вечными. За свою многовековую историю Беларусь была завоевана много раз, но сама никогда не была завоевателем. Белорусам приходилось менять веру, принимать чужую культуру и язык, ассимилироваться с другими народами. Но при всем этом Беларусь никогда не теряла своей национальной самобытности - она склонялась, как трава, под ураганом завоеваний, чтобы после снова распрямиться и зазеленеть.

Обращение к эпиграфу: "Нет у человека ничего прекраснее и дороже Родины. Человек без Родины - нищий человек". (Я. Колас.) Беларусь наша Родина, потому что мы здесь родились, потому что она наша земля, наша Беларусь для нас родная.

Я - беларус

Я -беларус, я нарадзiуся

На гэтай казачнай зямлi,

Дзе мiж лясоу i пушчау дзiкiх

Адвеку прашчуры жыли.

Я - беларус, я ганаруся,

Што маю гэтае iмя,

Аб добрай славе Беларусi

У свеце знаюць нездарма!

Я - беларус, i я шчаслiвы,

Што мацi мову мне дала,

Што родных песень пералiвы

I зблiзку чую, i здалля.

Я - беларус, i хоць сягоння

Яшчэ малы, але скажу:

Я родам з племя непакорных

I прад бядой не задрыжу!

Н. Гiлевiч

Почему нас называют белорусами, а нашу землю Беларусью? Почему возникло такое название, точно никто не знает. Одни говорят, что белая -значит вольная. Белый цвет во все времена был символом свободной жизни.

Чтение стихотворения учеником

Белая - значит чистая!

Белая - значит добрая!

Ты, как росинка, искристая.

Ты, как сиротка, скромная.

Топтали татары

И зверский фашист,

Но облик твой, милая,

Ясен и чист.

Чернобыль когтями хотел покорить,

Твою белизну, белизну зачернить.

Не смог он дела довесть до конца.

Ты снова сияешь!

Ты снова бела!

Вновь горит одуванчиков рай.

Я люблю тебя, белорусский мой край.

Белая - значит чистая!

Белая - значит добрая!

Ты, как сиротка, скромная.

Ты, как росинка, искристая.

Я для всех повторять не боюсь:

Ты белая, Беларусь!

Надежда Скребе


Беларусь, Белая Русь. Мы называем ее Родина. Почему?

(Потому что здесь мы родились, потому что она – самая родная из всех стран в мире.)

Чтение стихотворения «Наша Беларусь» В. Каризны:

Ученик:

Лучше нет земли на свете:

Крикни – песнею ответит,

Солнце попроси – с высот

Прямо в дом к тебе придет.

Щедро одарит теплом…

Береги свой край, свой дом.

Мед и тот здесь сладкий самый…

Край наш – весь как ласка мамы.

Учитель: А еще мы называем нашу Беларусь Отчизна, Отечество. Почему?

(Потому что досталась нам от отцов наших. А им – от их отцов, наших дедов. А дальше – от прадедов. И так далее – до самых далеких предков.)

Чтение стих. С. Гаўрусева

Ученик:

Прашчур мой бесперапынку

Працаваў усім наўздзіў,

Лашчыў кволую сцяблінку,

Што вясною пасадзіў.

Дзеля прэснай той скарынкі

Рад усю землю перабраць,

Быццам у промені-іскрынкі

Мог у сонца ён сабраць.

Я – нашчадак яго дбайны,

І да рук мне падвялі

Самалёты і камбайны,

Цягнікі і караблі.

І такая ў мяне сіла,

Што – каб толькі захацеў –

Я б з любога небасхіла

Усе планеты абляцеў.

Слово учителя: У каждого народа, как и у каждого человека, свой характер, своя судьба. Человек, как говорят, выходя в люди, делится самым лучшим, что у него есть. Народ обогащает человечество наилучшими духовными дарами, собранными за тысячелетия. И этот удивительный дар передает из поколения в поколение. И мы сейчас в игре проверим, насколько хорошо вы знаете пословицы и поговорки белорусского народа.

Игра “Составь пословицу”

Родная зямля мякчэй чужой пярыны.

Усякай птушцы сваё гняздо міла.

У сваім краі як у раі.

Няма смачнейшай вадзіцы, як з роднай крыніцы.

Той бацькаўшчыну любіць, хто ёй сумленна служыць.

Чалавек без радзімы, што салавей без песні.

Хто за Радзіму гарой, той сапраўдны герой.

(Звучит песня “Мой родны кут”, И. Лученок – Я. Колас)

Слово учителя: Действительно, нет для человека ничего прекраснее и дороже Родины. “Человек без родины – нищий человек”, - так писал Я. Колас.

И сегодня эти пословицы и поговорки - наши спутники и мудрые советчики.

. “Какая она, моя земля? - писал В. Короткевич, - Это золотые поля хлеба с синими глазами васильков. Светлые от берез пущи, оглохшие от птичьего звона. Пущи, похожие на храмы, пущи, где гордо несут свои кроны олени. Это бесконечные реки, в которых плещутся бобры и рыба перед заходом солнца, и это почти 11 тысяч озер, чистых, как улыбка ребенка.”

Стих. Василя Жуковича “Родны кут”

Ученик : Між лясамі і азерамі – васільковыя палі,

Я не ведаю, не ведаю прыгажэйшае зямлі,

И бярозкі над дарогамі, и рамонкі ў мурагу

И рабіначкі за вокнамі разлюбіць я не магу.

Слово учителя: А самое большое богатство Беларуси – это ее люди. В. Короткевич так писал о них: “Живой, умный, трудолюбивый белорусский народ. Белорус отличается щедростью, готовностью всегда прийти на помощь в беде”. Мы всегда будем помнить тех людей, которые внесли огромный вклад в формирование системы ценностей белорусов.

Каких знаменитых людей Беларуси вы знаете? ( Ф. Скарыну, Ефросинью Полоцкую, Витовта,Н. Гусовского, К. Калиновского, Я. Купалу, Я. Коласа…)

Стихотворение Алеся Ставера

Ученик:

Мой народ зберагае сваю даўніну.

Кожны нашай гісторыі знаўца

Добрым словам успомніць не раз Скарыну

І пахваліць за мудрасць Мсціслаўца.

Каліноўскага імя навокал гучыць,

І Купалы і Коласа слова, -

Навучыла іх край беларускі любіць

Беларускае роднае слова.

Слово учителя: Белорусский народ очень добрый, гостеприимный, отзывчивый. Никогда не шел с войной он на другие земли, но свою Родину защищал отважно.”Да чужога нашы руки не цягнуцца, а за нашае – руки адсячом”, –говорится в пословице. Самые жестокие испытания выпали на долю белорусского народа во время Великой Отечественной войны.

1-ый ученик: 22 июня 1941 года утром, когда все люди спали, немецко-фашистские захватчики внезапно обрушили на города и села Белоруссии тысячи снарядов и бомб. (звучит песня “Вставай, страна огромная”)

2-ой ученик. Первый удар врага приняли пограничники и воины Бретской крепости. 28 дней героически держались ее защитники. На стенах крепости до сих пор осталась надпись:”Умираю, но не сдаюсь.Прощай, Родина!”

3-ий ученик: На территории Белоруссии развернулась настоящая народная война. “У мірны час сялянка, у ваенны – партызанка”, – народная мудрость. 100-летний дед Талаш и 14-летний марат Козей героически сражались с фашистами – стар и млад выходили на защиту Родины.

(Звучит “Лясная песня” В. Оловников – А. Русак))

4-ый ученик. Фашисты хотели превратить нашу землю в лагерь смерти за колючей проволокой. В лагере Тростянец за три года они уничтожили 200 тыс. человек. На карте Белоруссии мы не найдем названий многих довоенных деревень – их уничтожили фашисты, как и деревню Хатынь.

Ученик:

Верш В. Жуковича “Бусел над Хатынню”

Пакружыўся над Хатынню бусел,

Сонечна-пагодлівай вясной.

Коміны стаяць. І людзі у скрусе.

Анідзе хаціны ні адной.

Заміраюць галасы людскія,

Гукі абуджальныя вясны,

І плывуць трывожныя такія

Тонкія жалобныя званы.

Пакружыўся бусел над Хатынню

І ў смузе пад воблакамі знік.

Папялішча ўсё яшчэ не стыне.

І ў грудзі не замірае крык.

5-ый ученик. Летом 1944 года советские войска начали окончательное изгнание врага из Беларуси. 3 июля 1944 года белорусская столица была освобождена, и именно этот день мы празднуем как День Независимости нашей Родины.

6-ой ученик: А в далеком Берлине, за тысячи километров от родной земли совершил подвиг воин-белорус Петр Лукьянович. О нем это стихотворение:

7-ой ученик:

Это было в мае, на рассвете,

Нарастал у стен Рейхстага бой,

Девочку немецкую заметил

Наш солдат на пыльной мостовой.

У столба дрожа она стояла,

В голубых глазах застыл испуг,

А куски светящего металла

Смерть и муку сеяли вокруг.

Тут он вспомние,как прощаясь, летом,

Он свою дочурку целовал,

Может быть, отец девчонки этой,

Дочь его родную расстрелял.

Но сейчас в Берлине, под обстрелом,

Полз солдат, и телом заслоня,

Девочку в коротком платье белом

Осторожно вынес из огня.

И в Берлине, в праздничную дату,

Был воздвигнут, чтоб стоять в веках

Памятник советскому солдату

С девочкой спасенной на руках.

Он стоит, как символ нашей славы,

Как маяк, светящийся во мгле.

Это он, солдат моей державы,

Охраняет мир на всей земле.

Слово учителя: И в этом году мы праздновали 66 годовщину освобождения

Республики Беларусь от немецко-фашистских захватчиков.

Это радостный праздник со слезами на глазах отмечала вся наша страна.

И мы низко кланяемся тем, кто погиб, защищая свою Родину,

тем, кто сейчас с нами, тем,

кто подарил нам голубое небо, золотое солнце, новый день.

Ученик:

Стихотворение

Страна моя, родная Беларусь,

Пусть над тобой всегда свободно реет

Наш флаг, в котором радостно слились

Цвета, которые нам всех милее.

Зеленый – цвет полей, лугов, лесов,

И красный цвет,- цвет жизни и надежды,

И белый цвет, как символ всех веков,

Хранящих в серце и любовь и верность.

Слово учителя : Наш флаг – один из символов нашего независимого государства Беларусь. Три полосы государственного флага несут положение добра, успеха и процветания всем гражданам РБ.

А какие еще символы государства вы знаете?

(Герб и гимн)

Ученик : Герб отражает лучшие качества и черты характера белоруса: трудолюбие, доброжелательность, устремленность к лучшему.Лучи солнца, восходящие из-за земного шара направлены на контуры Беларуси, как бы согревают ее, несут радость, тепло, свет.

Объединение Земли и Солнца – главный знак жизни, надежда на процветание Беларуси. Венок из золотых колосьев, справа с цветками клевера, слева с цветками льна – символ труда и богатства. Внизу надпись золотом – Республика Беларусь.

Когда мы отмечаем День Государственного герба и флага?

(Второе воскресенье мая. В это году этот день мы отмечаем 9 мая)

Ученик: Гимн – торжественная песня, которая символизирует единение. Представляет собой музыкально-поэтическое произведение. Авторы Государственного гимна РБ – слова- М. Климковича, В. Каризно, музыка – Н. Соколовского.

Исполняется во время официальных государственных церемоний.

При официальном исполнении Государственного гимна РБ присутствующие слушают его стоя, мужчины – без головных уборов.

Слово учителя: Таким образом, герб, гимн и флаг – это главные символы независимости, передающие историко-культурное наследие нашего народа, подчеркивающие национальный дух и достоинство белорусских граждан.Мы, как истинные граждане своей страны, должны знать свои символы и относиться к ним с уважением и почтением.

Слово учителя:

У нашего родного города есть также свой гимн, герб, флаг.

Маленький принц в сказке А. Экзюпери говорит:”Встал поутру, умылся, привел себя в порядок - и сразу же приведи в порядок свою планету”.. Так он говорил, потому что его планета была очень маленькой, и ему нужно было постоянно выкорчевывать баобабы, которые могли навредить его розе. Наш город – это наша планета, и мы должны прислушаться к словам маленького принца – в них вложен огромный смысл.

Стих. Романа Рубинчика “Борисов – город мой”

Ученик:

Наши предки с мечами вставали

На скрещеньях дорог и веков,

Здесь свой дом и друзей обретали,

Побеждали незванных врагов.

Ты не сдался, войной опаленный,

Город мой, ты боролся и жил.

И мечтой, и трудом окрыленный,

Снова славу свою возродил.

Я люблю тебя, край мой былинный,

Я тобою живу и горжусь.

Ты красуйся, мой город старинный.

Мой Борисов, моя Беларусь!

Слово учителя: А сейчас я хочу рассказать вам сказку.

Жил некогда в одной из стран справедливый и мудрый царь. И было у него три сына. Но вот царь состарился и решил передать свое царство тому из сыновей, кто окажется самым способным для нелегкого дела. Призвал он сыновей и говорит:

- Дорогие мои сыновья! Вы видите, что отец ваш уже не может больше править страной. Я давно бы отрекся от трона, если бы только исполнилась моя заветная мечта, что никак не дает мне покоя. Вот я и надумал: тот из вас, кто сумеет исполнить мою мечту, станет править царством.

- Пусть здравствует наш дорогой отец, воля его священна для нас! Что же это за мечта, исполнить которую не смог наш мудрый родитель?

- Видите то огромное, вместительное хранилище, построенное мною уже давно? Я мечтал заполнить его тем, что самое нужное на свете, что принесло бы счастье всему моему народу. Хранилище пока пустует. И тот из вас, кто заполнит его самой нужной на свете вещью, пусть унаследует мой трон. Возьмите из моих сокровищ, сколько чего пожелаете, и отправляйтесь каждый сам по себе из города в город, из страны в страну, отыщите самую нужную вещь и заполните мое хранилище. Даю вам сроку три раза по сорок дней.

Сыновья поцеловали руку отца и пустились в путь. Три раза по сорок дней ходили и ездили они из города в город, из страны в страну, навидались людей диковинных, насмотрелись обычаев неведомых и в назначенный день явились, предстали перед отцом.

- Добро пожаловать, дорогие мои сыновья! Ну и как, нашли вы ту самую нужную на свете вещь?

- Да, нашли, дорогой наш отец!- отвечали царю сыновья. И отец тотчас повел их к двери хранилища. А там собрались все придворные и народу видимо- невидимо. Царь отворил дверь и подозвал старшего сына.

- Чем ты заполнишь это огромное хранилище, дорогой мой сын, какой такой самой нужной на свете вещью?

Старший сын вынул из кармана горсть зерна и, протягивая отцу, сказал:

- Хлебом заполню я это огромное хранилище, дорогой отец! Что в целом мире нужнее, чем хлеб? Кто сможет прожить без хлеба? Много я постранствовал, многого навидался, ничего не нашел нужнее, чем хлеб! И тогда отец подозвал среднего сына.

- Чем ты заполнишь это огромное хранилище, дорогой мой сын?

Средний сын вынул из кармана горсть земли и, протягивая отцу, сказал:

- Землею заполню я это огромное хранилище, дорогой отец! Что в целом мире нужнее, чем земля? Без земли нет и хлеба! Кто может прожить без земли? Много я постранствовал, многого навидался, ничего не нашел нужнее, чем земля.

Тогда отец подозвал младшего сына.

- Чем ты заполнишь это огромное хранилище, дорогой мой младший сын?

Младший сын при этих словах решительно переступил порог хранилища, вынул из кармана свечку и огниво, высек о кремень искру, запалил трут, а от него свечку. Все решили, что он хочет при свете свечи получше рассмотреть хранилище.

- Ну, говори, сын, чем заполнишь? – с нетерпением в голосе снова спросил отец.

- Светом заполню я это огромное хранилище, мудрый отец, только светом! Много я постранствовал, многого навидался, ничего не нашел нужнее, чем свет. Без света земля не уродит хлеба. Без света на земле не будет жизни. Много я стран обошел, многое повидал и понял: свет знания - самая нужная вещь. Только светом знания можно править миром

. - Молодец, мой сын!- обрадовался отец.- Ты по праву заслужил трон и скипетр, потому что хочешь наполнить свое царство и души людей светом и знанием.

- Да здравствует наш молодой светоносный царь! – с воодушевлением воскликнули слуги и весь народ.

Слово учителя:

Именно свет знания даст вам возможность видеть свою страну счастливой и прекрасной.

А школа открывает двери для вас и приглашает в это удивительный, чудесный, волшебный мир знаний.

И свою любовь к Родине, к родному городу, к родной земле мы должны подтверждать своими делами. Какими, на ваш взгляд?

(Честно жить, хорошо учиться, делать добрые дела, уважать старших, любить природу и т. д.)

И как сказал наш Президент, Александр Григорьевич Лукашенко: “Шмат ёсць краін на свеце, але толькі пад небам Бацькаўшчыны ты зможаш знайсці сваё месца, раскрыць свае здольнасці, творчай працай прынесці найбольшую карысць грамадству і адчуць сабе па-сапраўднаму шчаслівым. Я веру, што ты прыкладаеш усі намаганні, каб стаць дастойным грамадзянінам сваёй Айчыны”.

Помните, ребята, земля наших отцов – это наша земля, она в наших руках, и только от нас с вами зависит, какой она будет в будущем.Только вы сами должны построить свой «дом» в широком смысле слова. И будет этот замок из песка или современное, надёжное строение из самых прочных материалов – зависит от вас. И помните: вы в ответе за нашу родину – Беларусь, за её неповторимые красоты, за богатейшее многовековое наследие, за экологическое и экономическое благополучие, за её счастье!

Пусть она расцветает с каждым днем, и мы с вами ей в этом поможем.(Учащиеся наклеивают на карту Беларуси свои символы расцвета Беларуси – дерево, солнце, цветы, дом, аиста, голубя и т. д.- и комментируют свой выбор)

(Звучит песня “ Белая Русь”, В. Раинчик – Л. Пранчак.)

Думаю, каждый из вас может с гордостью сказать:”Зямля бацькоў – мая зямля”!

Символы расцвета Республики Беларусь


Ученик:

Я родным краем ганаруся

I ведаю- я не адзiн.

Я грамадзянiн Беларусi,

Зямли сваёй адданы сын.

Усё, што тут,- маё па праву,

Свой лёс з айчынаю дзялю.

Я нашу родную дзяржаву

Як мацi мiлую люблю.

Ученик:

Мы табой ганарымся па праву,

Называем Айчынай сваёй.

I будуючы светлую яву,

Зберагаем наш мiр i пакой.

Запомни, только твоя страна и твоя земля всегда согреют тебя настоящим материнским теплом!

ПЯТРУСЬ БРОУКА

Слаўлю я свой край любімы,
Незгасальную зару.
Як ты сэрцу майму міла,
Дарагая Беларусь!

Залацістыя прасторы,
Незлічона ясных зор,
Рэкі ціхія, азёры,
Галасісты шумны бор!

Ты нас ласкай атуліла,
I я ў шчасці гавару:
Як ты сэрцу майму міла,
Дарагая Беларусь!

Не магло мне і прысніцца,
Як ты, родная, ўзрасла.
Паглядзі, твая сталіца,
Быццам казка, расцвіла.

Наша радасць, наша сіла,
Дзе для ўдзякі слоў збяру?
Як ты сэрцу майму міла,
Дарагая Беларусь!

Мой край азёрны, край люстраны,

З таемнай гутаркай лясной,
Чым да цябе я прывязаны,
Што ты заўсёды прада мной?

Гартаю час здалёку, зблізку,
Каб адшукаць той даўні дзень,
Калі пад спевы над калыскай
Пазнаў я пах смалістых сцен.

З тых дзён зрадніўся я з табою,
З табой з’яднаўся назаўжды —
На пасце торбай і трубою,
Ядою з хлеба і вады,

Салоўкі спевам на світанні,
Дзіцячай шумнаю гульнёй,
Чуццём юнацкага кахання
I ў полі першай баразной.

З табой зраднілі ручаіны,
На пожнях золкая раса,
I позірк сумнае хаціны,
I маці шчырая сляза.

Мой край азёрны, край люстраны!
I сёння я з табою ўвесь —
З палямі, з трактарам старанным,
З табою, неўгамонны лес.

Хіба яшчэ аб нейкім шчасці
Памарыць можа чалавек?..
Як неадлучны сын ад маці,
Вось так і я з табой навек!

РЫГОР БАРАДУЛIН

Канкрэтныя беларусы ў зямлі.
На зямлі бадай што прыблізныя.
А тыя,
Што самавіта прабліснулі,
Здаецца, зусім не былі.

Яна беларуская,
Наша зямля,
Бо гэтулькі беларусаў забрала.
А ўсё ёй мала й мала:
Раней, цяпер і пасля
Нас —
Набеларушваецца ў запас.

Беларусь — ты мой сон велікодны,
Сон, што сніцца анёлам вясной.
Зрок і слых мой табою галодны,
Дух жыве мой табою адной.

Гэта ведае неба ды Мама
Без цябе не бывае мяне.
I душа жыць не можа без храма,
Цяжка ёй у чужой старане.

Адусюль да цябе я імкнуся
Быць у шчасці з табой і ў бядзе.
Чысцінёю тваёй прычашчуся,
Сорам твой на мяне хай падзе.

ЯКУБ КОЛАС

О, край родны, край прыгожы!
Мілы кут маіх дзядоў!
Што мілей у свеце божым
Гэтых светлых берагоў,
Дае бруяцца срэбрам рэчкі,
Дзе бары-лясы гудуць,
Дзе мядамі пахнуць грэчкі,
Нівы гутаркі вядуць;
Гэтых гмахаў безгранічных
Балатоў тваіх, азёр,
Дзе пад гоман хваль крынічных
Думкі думае прастор;
Дзе увосень плачуць лозы,
Дзе вясной лугі цвітуць,
Дзе шляхом старым бярозы
Адзначаюць гожа пуць?

Мой родны кут, як ты мне мілы!..
Забыць цябе не маю сілы!
Не раз, утомлены дарогай,
Жыццём вясны мае убогай,
К табе я ў думках залятаю
І там душою спачываю.
О, як бы я хацеў спачатку
Дарогу жыцця па парадку
Прайсці яшчэ раз, азірнуцца,
Сабраць з дарог каменні тыя,
Што губяць сілы маладыя, -
К вясне б маёй хацеў вярнуцца.

Вясна, вясна! Не для мяне ты!
Не я, табою абагрэты,
Прыход твой радасны спаткаю, -
Цябе навек, вясна, хаваю.
Назад не прыйдзе хваля тая,
Што з быстрай рэчкай уплывае.
Не раз яна, зрабіўшысь парам,
На крыллях сонца дойдзе к хмарам

Ды йзноў дажджом на рэчку сыдзе -
Ніхто з граніц сваіх не выйдзе,
З законаў, жыццем напісаных,
Або на дол спадзе ў туманах.
Але хто нам яе пакажа?
На дол вадой ці снегам ляжа?
Не вернешся, як хваля тая,
Ка мне, вясна ты маладая!..

Вось як цяпер, перада мною
Ўстае куточак той прыгожа,
Крынічкі вузенькая ложа
І елка ў пары з хваіною,
Абняўшысь цесна над вадою,
Як маладыя ў час кахання,
Ў апошні вечар расставання.

І бачу лес я каля хаты,
Дзе колісь весела дзяўчаты
Спявалі песні дружным хорам,
З работ ідучы позна борам.
Нясліся зыкі песень здольных,
Ў лясах раз-пораз адбівалісь,
І ім узгоркі адклікалісь,
І радасць біла ў песнях вольных.
А хвоі, елкі векавыя
Пад зыкі песень маладыя
Маўчком стаялі ў нейкай думе,
І ў іх ціхусенечкім шуме
Няслось вячэрняе маленне
Ўгару, святое аддаленне.

ЯНКА КУПАЛА

З зямлёй і небам звязывае мяне ніць —
Неразарваная веквечна павуціна:
Зямля мяне галубіць, як вернага сына,
А сонца мне душу не кідае туліць,

Яшчэ ў калысцы я наўчыўся з песень сніць
Аб гэтых блізкіх мне, а цесных так мясцінах:
Што роднай нівы я мільённая часціна,
Што зоркі роднай ў сэрцы мне іскрынка тліць.

Так Бацькаўшчыну я здабыў сабе без злосці,
Узрос з яе й чужых з яе не скінуў косці,
Грудзьмі тулюсь к ёй, як да матчыных грудзей.

I калі здзекуецца нада мною хтосьці —
Над Бацькаўшчынай здзекваецца ён маей,
Калі ж над ёй — мяне тым крыўдзіць найцяжэй.

Ляжаць твае гоні-загоны
Стомільна на свеце на белым
I жаляцца руняй зялёнай,
I коласам жаляцца спелым.

Лес-ноч гаманіста, шумліва
З мінуўшчыны казкі складае
I шле іх далёка па нівах,
Плакуча, ад краю да краю...

Паводкаю коцяцца воды
Руч"ёў паміж долаў і гораў,
У хвалях пагодай-нягодай
Купаючы нівы-разоры.

Спавітыя плесняю вёскі
Між пустак заселі бяссільна,
Утуліўшыся ў цені бярозкі
На вечным кургане бадыльным.

А люд?.. Ён сагнуўшыся ходзе
Пад ношкай знямогі-пакуты
I, роячы сны а свабодзе,
З дня ў дзень сам сабе куе путы.

Так спіш, так жывеш мімаходам,
Мой край, як сцяпная магіла,
З сваім незавідным народам,
З патухшай і славай, і сілай.

АРТУР ВОЛЬСКI

Душою збалелаю
ціха гарнуся
да птушак,
да кветак,
да дрэў,
да травы…
І не таюся -
пры ўсіх ганаруся,
што з доляй адзінай маёй Беларусі
лучу сваю долю,
пакуль я жывы.

Тут войны не раз засявалі раллю.
Чужых і сваіх
смерць няшчадна касіла.
Спяць воі пад вартай бярэзін пахілых.
А кветкі ўпрыгожваюць нашу зямлю
нанова.
Не толькі на брацкіх магілах.

Нас мовы сваёй пазбаўлялі.
Ды ўсё ж,
хоць многае ўжо незваротна забыта,
яна з пракавечнага ўжытку не зжыта.
І ў полі штогод
каласуе не “рож”,
а наша
сваё
жыццядайнае -
жыта.

Галеюць утручаных рэк берагі.
Даўно пазнікалі старыя стагі.
Ад сцюжы няўмольнай,
ад цяжкай тугі
згасаюць пра лета няпэўныя згадкі.
Але ж -
утравеюць нарэшце лугі
і паша ўратуе галодныя статкі.

Чарнобыль дыхнуў прыхаванай вайной.
Нашкодзіў не менш
за гарматы ды танкі.
Пралескі
не пахнуць ігліцай лясной.
Узлескі
не вабяць парою грыбной.
А ўсё-ткі
і спозненай гэтай вясной
буслы -
на жыццё! -
рамантуюць буслянкі.

У жыце,
ў буслянцы,
у кветцы,
ў траве -
жыве Беларусь.

Ж ы в е!


– краіна, якая валодае буйным прыродным патэнцыялам і спадчынай. і свет нашай краіны ўнікальны і разнастайны. Беларускія прыродныя багацці – гэта бясконцае мноства рэк, азёр, балот, багатая флора і фаўна. Беларусь – краіна з вялікай колькасцю прыродных выдатных мясцін і аб’ектаў, якія быццам былі створаны спецыяльна для заняццяў экатурызмам. Адны толькі нацыянальныя паркі, запаведнікі і заказнікі чаго варты!

Рэкі Беларусі

У Беларусі працякае больш за 20 тысяч рэк, агульная працягласць якіх дасягае дзевяноста тысяч кіламетраў. Рэкі ўпадаюць у басейны двух мораў – Чорнага і Балтыйскага. У краіне перасякаюцца Дняпро , Нёман і Дзвіна , і менавіта тут пралягаў у старажытнасці знакаміты шлях гандлю «з вараг у грэкі».

Рака Дрыса знаходзіцца на поўначы Беларусі . Яна даволі доўгая і падыдзе для тых, хто здзяйсняе паходы. Рака мае звязку найпрыгажэйшых азёр. Атрымліваць асалоду ад паходу можна ад двух да дзесяці дзён. А каб не заблудзіцца, вытокі Дрысы трэба шукаць на берагах, зарослых чаротам.

Рака Нарач размешчана ў Мядзельскім раёне Мінскай вобласці ў дэльце ракі Вілія, а выцякае яна з самага буйнога возера з такой жа назвай. Чыстая вада, цікавыя нарачанскія краявіды - наведаўшы гэтую раку, вы выпрабуеце сапраўднае задавальненне.

Рака Страча ў вясновы перыяд прыцягвае тым, што мае імклівы плынь вады, які ўтварае цікавыя перашкоды. Улетку ж рака мялее. Пачатак яе выходзіць з возера Малыя Швакшты і працякае праз тэрыторыю .


Азёры Беларусі

У Беларусі налічваецца больш за 10.000 тыс. азёр, таму Беларусь завецца краінай азёраў.

- самае вялікае возера Беларусі . Белае , Мястра , Баторына , Мядзель - гэта яшчэ чатыры вялікія азёры, якія размешчаны непадалёк. На нарачанскіх берагах растуць сасновыя лясы, якія чысцяць паветра. Адпачынак у дадзенай мясцовасці рэкамендуецца людзям, стомленым ад шэрых будняў. Тут дзіўны мікраклімат і сонечных дзён нашмат больш, чым дажджлівых.

Балоты Беларусі

Беларусь – адзіны регіён Еўропы, у якім засталіся аднаўляльныя балотныя меза-ландшафты. Агульная плошча балот складае каля 13% ад агульнай тэрыторыі ўсёй краіны (2,5 млн гектар). Размеркаваны па краіне яны нераўнамерна і большасць балотаў знаходзіцца на поўначы краіны.


Адпачынак ва ўлонні беларускай прыроды

Што можа быць лепш за ? Чыстае паветра, празрыстая вада, утульныя і камфортныя ўмовы пражывання – усе гэта прапаноўваюць Вам беларускія , і , якія размяшчаюцца на возеры Нарач, рацэ Нёман і ў іншых, не менш маляўнічых месцах. Мы прапаноўваем Вам выратаванне ад гарадской штодзёнасці, адчуць яднанне з прыродай і арганізаваць свой адпачынак у спакойным і маляўнічым месцы.

Загрузка...